• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %0,16
 • ALTIN
  %-0,01
 • BIST
  %1,62
YEREL BUĞDAYI SEVDİK

YEREL BUĞDAYI SEVDİK

Boğazlıyan ve Sorgun ilçelerinde  Ülkemizin ve İlimizin kadim değeri olan Atalık Buğdayın ekimleri yapıldı.

Geçen yıl Yerel Buğday Projesi kapsamında küçük alanlarda ekilerek çoğaltılan ve çiftçilere duyurulan atalık tohumluklar, bu üretim sezonunda daha büyük alanlara ekildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “Ülkemiz, en temel besin kaynağı olan buğdayın anavatanı ve gen merkezi durumundadır. Ekimlerini yaptığımız çeşitler, yüzyıllardır İlimizde ve ülkemizde yetiştirilen atalarımızdan bize intikal eden buğday çeşitlerimizdir. Bizim ata mirası tohumlarımız ve eski tatlarımızdır.

1970’li yıllardan sonra çiftçilerimizce daha fazla verim veren modern buğday çeşitleri kullanmaya başlanması ile birlikte geleneksel buğday türlerinin ekim ve üretimi düşüşe geçmiştir. Amacımız bu atalık buğday çeşitlerini çiftçilerimiz arasında tekrar yaygınlaştırarak gen muhafazasını sağlamak ve ata mirasımız olan bu değerlerimizin halk eliyle devamını sağlamaktır.

Bilindiği üzere geçen üretim sezonunda Yerel Buğday Projesi kapsamında çiftçilerden toplanarak saflaştırılan yerel buğday tohumlukları küçük alanlara ekilmiş ve çoğaltılmıştı. Yapılan bu çalışmayı yaptığımız bir tarla günü ile çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurmuştuk.

Geçen üretim sezonunda küçük alanlara ekilerek çoğaltılan bu tohumluklarımız bu sene aynı çiftçilerimizle birlikte daha büyük alanlara ekildi. Bu ekimlerde, Sarıbursa – Sarıbuğday – Akbuğday – Çalıbasan – Sertbuğday – Üveyik – Karakılçık  çeşitleri ekildi.

Geçen sene yaptığımız ekimlerde kullanılan tohumluklar 2 kg idi bu tohumluklardan çoğaltılan tohumluklar bu sene 1-2 dekarlık alanlara ekildi. İklim ve çevre şartları inşallah iyi giderse bu üretim sezonunda daha büyük alanlara ekilebilecek miktarlarda yerel tohumları çoğaltmış olacağız.

Çiftçilerimiz yeni tohumların yanında bu tohumlukları da ekmelerini ve bu ata mirasımız olan tohumlukların halk elinde muhafaza etmelerini istiyoruz” dedi.

Bu arada; Ekimi yapılan parsellerin takipleri yapılarak gübreleme ve ilaçlama gibi bakımları yaptırılacak. Hasat döneminde ise her parseldeki buğdaylar ayrı ayrı hasat edilerek üretilen tohumların analizleri yaptırılarak kalite ve verim miktarları değerlendirilecek, çiftçilere ve kamuoyuna duyurulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM