• DOLAR
  %0,05
 • EURO
  %-0,54
 • ALTIN
  %0,13
 • BIST
  %-1,35
YERLİ ARPA VE TRİTİKALE EKİMLERİ YAPILDI

YERLİ ARPA VE TRİTİKALE EKİMLERİ YAPILDI

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat’ta 4 İlçeye bağlı 7 köyde 7 çiftçi ile birlikte 13 çeşit yerli arpa çeşidinin ekimleri yapıldı.

Yozgat il genelinde 2022 yılında Arpa ve buğday ürünleri ekimleri 3,5 milyon civarında olurken, bu potansiyeli daha fazla harekete geçirmek ve verimi artırmak amacıyla çalışmalar devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün koordinatörlüğünde 2020 yılından beri yürütülen Yerli çeşitleri çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında Yozgat’ta 4 İlçeye bağlı 7 köyde 7 çiftçiler ile birlikte 13 çeşit yerli arpa çeşidinin ekimleri yapıldı.

Bu kapsamda Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Burakbey – Akar – Anka06 – Bozlak – Misket – Sayım40 – Sinanbey – Asil – Tosunpaşa çeşitleriyle kavuzsuz arpa çeşidi Yalın ve Bahri Dağdaş tarafından geliştirilen Ayrancı – Keykubat çeşitleri ve özel bir firma tarafından geliştirilerek tescili yapılmış olan Mizgin çeşitleri ekildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, konuyla ilgili şunları söyledi.

“İlimiz Ülkemizin önemli tarım merkezlerinden birisidir. 2022 yılında Arpa ve buğday ekilişlerimiz 3,5 milyon civarında oldu. Amacımız bu potansiyeli daha fazla harekete geçirmek için verimi artırmaktır. Bu amaçla Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Araştırma Kuruluşları ile işbirliği yaparak İlimizin değişik bölgelerinde çiftçilerimizle birlikte deneme ve demonstrasyonlar kurmaktayız.

Bizim hayvancılığı geliştirmek için en önemli çalışmalardan biriside çiftçimizin kendi yemini üretmesi için yemlik olarak ekilen ürünlerinin verimlerinin artırılmasıdır. Arpa, hayvancılığın en temel yem maddelerinden birisidir.

Bugün burada Bakanlığımıza bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünün geliştirmiş olduğu Asil, Sinanbey ve Misket olmak üzere 3 çeşit arpa ve Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünün geliştirmiş olduğu tritikale çeşidi Tatlıcak97’nin ekimi yapıyoruz.

Bu demonstrasyonlarımızın takiplerini yapacağız. Ümit ediyoruz ki çok güzel verimler alacağız. Sonuçlarını üretim sezonu içerisinde yapacağımız çiftçi toplantıları ve tarla günleri ile çiftçilerimize ve kamuoyuna duyuracağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM