• DOLAR
  13,5922
  %-0,58
 • EURO
  15,4346
  %-0,59
 • ALTIN
  778,35
  %-0,01
 • BIST
  1.810
  %0,05
YERLİ BUĞDAY’ SEVDİK

YERLİ BUĞDAY’ SEVDİK

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yerli buğday tohumluklarını çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla buğday çeşit demonstrasyon ekimi gerçekleştirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yerli çeşit tohumların ekilişini İlimizde yaygınlaştırmak amacıyla birçok deneme ve demonstrasyon çalışmaları yapmakta ve bunları kamuoyuna kitle iletişim vasıtalarıyla duyurmaktayız.

Bu yıl Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ‘Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ sloganıyla yerli çeşitlerimizin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılması çalışması başlatmıştır.

Bu kapsamda Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)’ne üye özel sektör firmaları tarafından geliştirilerek tescil ettirilen May8059, May8462 ve Tekfen 2038 çeşitleri ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan Kışla ve İmren çeşitleri, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitümüz tarafında geliştirilerek tescil edilmiş olan Nevzatbey çeşitleri  İlimiz Merkez Sorgun ve Yerköy İlçelerimizdeki 4 köye ekilmiştir.

Bu çeşitlerden İmren çeşidi makarnalık olup diğer çeşitlerimiz değişik yetişme karakterlerine sahip ekmeklik çeşitlerdir.Bu çeşitlerden hariç geçen üretim sezonunda ekilerek olumlu sonuç alınan Şanlı Bozkır, Konya 2002 ekmeklik buğday çeşitleri de Toprak işlemesiz ekim demonstrasyonlarında farklı çiftçilerimizin tarlalarına ekilmiştir. Bu çeşitlerimizin gelişim ve verimleri üretim sezonu boyunca takip edilecek hasatları çiftçilerimiz ve basın mensupları ile birlikte yapılarak çiftçilerimize ve kamuoyuna tanıtılacaktır” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM