• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YERLİ BUĞDAYLA DEKARA 730 KG VERİM

YERLİ BUĞDAYLA DEKARA 730 KG VERİM

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde yerli buğday da başarılı ve umut vadeden sonuçlar alındı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın” sloganıyla yerli çeşitlerimizin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılması çalışması başlatıldı. Hasadı yapılan Nevzatbey çeşidinden 1 sulama ile dekardan 730 Kg/Dekar verim alındı” dedi.

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde, yerli buğday tohumluklarını çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Bakanlığın Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda İle gönderilen yerli tohumlarla uygulanan buğday çeşit demonstrasyonlarının hasatları yapıldı. Başarılı ve umut vadeden sonuçlar alındı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, teknik personel, ve çiftçilerle birlikte Merkez Fakıbeyli köyünde ekimi yapılan Nevzatbey çeşidinin hasadı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yerli çeşit tohumların ekilişini İlimizde yaygınlaştırmak amacıyla birçok deneme ve demonstrasyon çalışmaları yapmakta ve bunları kamuoyuna kitle iletişim vasıtalarıyla duyurmaktayız.

Bu yıl Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ‘Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ sloganıyla yerli çeşitlerimizin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılması çalışması başlatmıştır.

Bu kapsamda Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)’ne üye özel sektör firmaları tarafından geliştirilerek tescil ettirilen May8059, May8462 ve Tekfen 2038 çeşitleri ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitümüz tarafında geliştirilerek tescil edilmiş olan Nevzatbey çeşitlerine ait tohumluklar İl Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Bu tohumluklar İlimiz Merkez Sorgun ve Yerköy İlçelerimizdeki 4 köye ekilmiştir.

Ayrıca Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Kışla, İmren ve Şanlı çeşitleri, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan  Bozkır, Konya 2002 çeşitleri de İlimizin değişik ilçe ve köylerinde ekimleri yapılmıştır.

Bugün biçimini yaptığımız Nevzatbey çeşidinden 1 sulama ile dekardan 730 Kg/Dekar verim alındı. Tekfen2038 çeşidinden taban arazide sulama yapılmadan 480 Kg/Da verim alındı. Şanlı çeşidinden 600 Kg/Da verim alındı. Konya 2002 çeşidinden 400 Kg/Da verim alındı. May çeşitlerinden erken sıcaklardan zarar görmesine ve dolu zararı olmasına rağmen 250 Kg/Da verim alındı. Diğer çeşitlerimizden de çok güzel verimler alındı.

Buradaki amacımız çeşitleri yarıştırmak değildir. Yerli çeşit buğdaylarımızın İlimiz şartlarına uyumu ve verim durumlarının gözlemek ve ona göre çiftçilerimize tavsiyede bulunmaktır. Yapılan ekimlerde bütün bu çeşitlerin İlimiz şartlarında toprak, arazi ve sulama durumları gözetilerek uygun yerler uygun çeşitler ekildiğinde çok güzel ve tatmin edici verimler verdiğini gördük. Her çeşit değişik iklim ve toprak şartlarında daha iyi verim vermektedir. Slogan olarak <YERLİ TOHUMLARIMIZ BİZE YETER> diyoruz.

Tüm bu çeşitleri çiftçilerimize tavsiye diyoruz. Çiftçilerimiz bu çeşitlerle ilgili bilgi almak isterlerse İl ve İlçe Müdürlüklerimizle irtibata geçebilirler.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM