• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YERLİ ÇEŞİT ARPADA BAŞARI

YERLİ ÇEŞİT ARPADA BAŞARI

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde en çok üretilen ürünlerden olan Arpada çiftçilere yeni yerli çeşitleri tanıtmak amacıyla uygulanan arpa çeşit demonstrasyonunun hasadı yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Yeni çeşitleri İlimiz şartlarında deneyerek İlimiz ekolojik şartlarına uyum sağlayan yüksek verimli yerli çeşitlerimizi çiftçilerimize tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yeni yerli tohumlarla yoğun demonstrasyon çalışmaları yürütmekteyiz” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “Bakanlığımız Araştırma kuruluşlarınca son yıllarda tohumculuk konusunda yeni ve daha verimli tohum geliştirme çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmekte olup bunun sonucunda çok güzel çeşitler geliştirilmektedir. Bununla ilgili haberlere basın ve yayın organlarında daha sık rastlanmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Bakanlığımız Araştırma kuruluşlarınca geliştirilen yeni çeşitleri İlimiz şartlarında deneyerek İlimiz ekolojik şartlarına uyum sağlayan yüksek verimli yerli çeşitlerimizi çiftçilerimize tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yeni yerli tohumlarla yoğun demonstrasyon çalışmaları yürütmekteyiz.

Bakanlığımıza bağlı Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan yeni Arpa çeşitlerinden Akar – Anka06 – Bozlak – Tosunpaşa ve Burakbey çeşitleri İlimizdeki gelişim ve verim durumlarının gözlemlemek amacıyla aynı tarlaya yan yana ekildi.

Üretim sezonu sürecinde tarımda olabilecek riskler ve aksilikler yaşandı. Buna rağmen demonstrasyonumuza devam ettik. Özellikle zabrus zararlısından dolayı demonstrasyon parselleri zarar gördü. Civardaki arpa tarlalarından 200-250 Kg verim alınırken yaşanan zarara rağmen yeni çeşitlerimizden 300-330 Kg/Da verim aldık. Bu çeşitlerden özellikle Akar Anka ve Bozlak ve Burakbey çeşitlerinin verimleri çok güzel çıktı. Çiftçilerimize tavsiye ediyoruz.

Çeşit demonstrasyonu, İl Müdürlüğümüz teknik personeli kontrolünde Sorgun İlçemize bağlı Büyüktaşlık köyünde uygulandı. Geçtiğimiz günlerde uygulanan demonstrasyonun hasadı İl Müdürlüğümüz teknik personelinin kontrolünde çiftçimiz Taha Cemil Şahin’le birlikte tek tek yapılarak çıkan ürün tartıldı ve verimleri belirlendi” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM