• DOLAR
  13,5486
  %0,14
 • EURO
  15,3618
  %0,29
 • ALTIN
  790,22
  %0,16
 • BIST
  1.979,83
  %-5,08
YERLİ ÇEŞİTLER ÇOĞALIYOR!

YERLİ ÇEŞİTLER ÇOĞALIYOR!

Türkiye’nin önemli tarım  ve hayvancılık merkezlerinden Yozgat il genelinde  en çok üretilen ürünlerden olan Arpada çiftçilere yeni yerli çeşitleri tanıtmak amacıyla yeni arpa çeşitlerinin ekimleri gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir; “İlimiz şartlarında deneyerek İlimiz ekolojik şartlarına uyum sağlayan yüksek verimli yerli çeşitlerimizi çiftçilerimize tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yeni yerli tohumlarla yoğun demonstrasyon çalışmaları yürütmekteyiz” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Bakanlığımız Araştırma kuruluşlarınca geliştirilen yerli çeşitleri İlimiz şartlarında deneyerek İlimiz ekolojik şartlarına uyum sağlayan yüksek verimli yerli çeşitlerimizi çiftçilerimize tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yeni yerli tohumlarla yoğun demonstrasyon çalışmaları yürütmekteyiz. Bu yeni çeşitler gelişim üretim ve hasat aşamasında yapılan tarla veya tanıtım günleri ile çiftçilerimize tanıtılmakta ve yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Özemir, “Bu kapsamda Sorgun İlçemize bağlı Büyüktaşlık köyünde; Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş olan Arpa çeşitlerinden Akar, Anka06, Burakbey, Bozlak, Tosunpaşa ve Aydanhanım çeşitleri deneme tarlasına yan yana ekildi.

Bu çeşitlerimiz üretim sezonu boyunca teknik personelimizce takip edilecek gelişim ve verimleri analiz edilerek sonuçlar çiftçilerimize ve kamuoyuna duyurulacaktır” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM