• DOLAR
  8,4396
  %-0,19
 • EURO
  10,0747
  %0,06
 • ALTIN
  492,32
  %-0,95
 • BIST
  1.393
  %0,09
YERLİ PATATES ÇEŞİTLERİ DENEME EKİMİ YAPILDI

YERLİ PATATES ÇEŞİTLERİ DENEME EKİMİ YAPILDI

Yozgat’ta kesintisiz ve yerli gıda üretimini artırmak için Bakanlığın Niğde Patates Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş yerli patates tohumluk tohumlukları kullanılarak Yerli patates çeşitleri demonstrasyonu dikimi yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya ve İl Müdürlüğü teknik personelinin katılımıyla teknik şartlara uygun olarak yapılan çalışma ile ilgili İl Müdürü Özkaya; “Virüs salgını ile mücadele ettiğimiz bu zorlu günlerde tarımsal üretimi artırarak devam ettirmek amacıyla İlimizde yerli tohumlarla üretim yapılması için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Bu kapsamda, Bakanlığımız Araştırma Enstitülerince geliştirilen yeni çeşitler, demonstratif amaçlı olarak çiftçilerimizle birlikte ekilmektedir. Hasat ve üretim aşamasında yapılan tarla veya tanıtım günleri düzenlenerek çiftçilerimize tanıtılmakta ve yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Ülkemizde ve İlimizde 2015 yılına kadar patates tohumunda genelde yabancı çeşitler kullanılmakta idi. Ancak Bakanlığımıza bağlı Niğde Patates Araştırma Enstitüsünün yaptığı özverili ve başarılı çalışmaları neticesinde ilk defa 2015 yılında 2 yeni patates çeşidi edilmiştir. Devam eden yıllarda günümüze kadar 10 çeşit tescil edilmiştir. Bu çeşitler Fatih – Onaran – Nahita – Ünlenen -Nam- Çağlı -Leventbey – Muratbey  – Niğde Sarısı ve Saruhan çeşitleridir. Bu çeşitler yapılan bu demonstrasyon çalışmaları ile çiftçilerimize tanıtılmasıyla her geçen gün bu çeşitler çiftçilerimiz tarafından benimsenmekte ve dikimi artmaktadır.

Geçen yılda bu demonstrasyonu 6 çeşitte uygulamış ve 7 tona varan verimlerle çok güzel sonuçlar almıştık. Bu yıl ise Enstitümüzün yeni geliştirmiş olduğu 2 çeşidi daha ekleyerek 8 çeşitte uyguluyoruz. Burada bugün 8 çeşidin dikimini gerçekleştiriyoruz. Bu çeşitler; Onaran, Nam, Ünlenen, Leventbey, Nahita, Çağlı, Niğde Sarısı ve Saruhan çeşitleridir.

Bu çeşitler yemeklik patates çeşitleridir. Bunlardan Onaran çeşidi geçci bir çeşit olup 120 günde hasada gelmektedir. Bu çeşit kışlık olarak değerlendirilebilir. Nam ,Ünlenen, Leventbey, Çağlı, Niğde Sarısı ve Saruhan çeşitleri ise orta erkenci bir çeşit olup 91-110 günde hasada gelmektedir. Nahita çeşidimiz ise erkenci bir çeşit olup 80-90 günde hasat olgunluğuna gelmektedir. Bu çeşidimiz yazlık çeşit olarak değerlendirilebilir” dedi.

Daha sonra İl Müdürü ve teknik personel nezaretinde yan yana parsellere 8 yerli çeşidin dikimi yapıldı.

Dikilen bu çeşitlerin gelişim ve üretim süreci teknik personel tarafında kontrol edilerek ilaçlama, sulama gibi bakım çalışmaları zamanında yapılması sağlanacak. Hasadı çiftçilerle birlikte yapılarak ürün kalite ve verim analizleri yapılacak sonuçlar çiftçilere ve kamuoyuna duyurulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM