• DOLAR
  %0,10
 • EURO
  %1,37
 • ALTIN
  %1,06
 • BIST
  %1,49
YERLİ VE MİLLİ BEREKET

YERLİ VE MİLLİ BEREKET

Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Bozkır’da yerli tohumlarla uygulanan buğday çeşit demonstrasyonlarının hasatları yapıldı. İl Tarım ve Orman Müdürü Özkaya; “Yapılan ekimlerde bütün yerli çeşitlerin İlimiz şartlarında toprak, arazi ve sulama durumları gözetilerek uygun yerler uygun çeşitler ekildiğinde çok güzel ve tatmin edici verimler verdiğini gördük. Her çeşit değişik iklim ve toprak şartlarında daha iyi verim vermektedir” dedi.

“YERLİ VE MİLLİ BUĞDAY TOHUMU İLE BEREKET”

Yerli ve milli buğday tohumluklarını çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda Yozgat’a gönderilen yerli tohumlarla uygulanan buğday çeşit demonstrasyonlarının hasatları yapıldı.

“MEVSİM ŞARTLARINA GÖRE İYİ VERİMLER ALINDI”

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, demonstrasyon çalışmalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Yerli ve Milli çeşit tohumların ekilişini İlimizde yaygınlaştırmak amacıyla birçok deneme ve demonstrasyon çalışmaları yapmaktayız. Geçen yıl Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, ‘Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ sloganıyla yerli çeşitlerimizin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılması çalışması başlatmış bu üretim sezonunda da devam etti” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, şunları aktardı.

“Bu kapsamda Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Demirhan, Çavuş ve Aytenabla çeşitleri, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Saban, Yüksel ve Köprü çeşitleri, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Reis, Müfitbey, Nacibey ve Es26 çeşitleri, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan  Bozkır çeşidi İlimizin değişik ilçe ve köylerinde ekimleri yapılmıştır.

Ayrıca Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)’ne üye özel sektör firmaları tarafından geliştirilerek tescil ettirilen Tekfen ve May8462 çeşitleri de 2 köyde ekilmiştir.

Bu çeşitlerden sulu şartlarda ekimleri yapılan Reis-Müfitbey-Nacibey-Es26 ve Nevzatbey çeşidin 450-680 Kg/Da verimler alındı. Kuru şartlarda ekimleri yapılan diğer çeşitlerden ise kuraklığa rağmen 160-280 Kg/da arası verimler alındı.

Buradaki amacımız çeşitleri yarıştırmak değildir. Yerli çeşit buğdaylarımızın İlimiz şartlarına uyumu ve verim durumlarının gözlemek ve ona göre çiftçilerimize tavsiyede bulunmaktır. Yapılan ekimlerde bütün bu çeşitlerin İlimiz şartlarında toprak, arazi ve sulama durumları gözetilerek uygun yerler uygun çeşitler ekildiğinde çok güzel ve tatmin edici verimler verdiğini gördük. Her çeşit değişik iklim ve toprak şartlarında daha iyi verim vermektedir.

Tüm bu çeşitleri çiftçilerimize tavsiye diyoruz. Çiftçilerimiz bu çeşitlerle ilgili bilgi almak isterlerse İl ve İlçe Müdürlüklerimizle irtibata geçebilirler.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM