• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YOZGAT HAVALİMANI’NI BEKLİYOR

YOZGAT HAVALİMANI’NI BEKLİYOR

Türkiye’nin iç kesiminde yer alan Yozgat’ta gerçekleştirilen Yozgat Havalimanı projesi, bölgenin hava ulaşımını kolaylaştıracak ve ekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak. Önümüzdeki yıl açılışı yapılacak olan havalimanının yanısıra Yozgat’a hızlı ve konforlu ulaşım sağlayacak olan hızlı tren projesi de bölge için büyük bir dönüm noktası oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “2028’e kadar da 57 olan havalimanı sayımızı 61’e yükseltmeye hedefliyoruz. 2028’e kadar havalimanlarının genişletilmesi çalışmalarına başladık. Yozgat Havalimanı’nı da önümüzdeki sene bitirmiş olacağız” dedi.

Bakan Uraloğlu, önce 2002-2023 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili bilgi verdi, ardından 2023-2028 yılları arasında hayata geçirilecek proje ve yatırımlar ile 2053 yılı ulaştırma ve altyapıda ortaya konan hedef ve projeleri açıkladı.

Basın mensupları ile bir araya gelen Bakan Uraloğlu, açıklamasında; “Hızla gelişen teknolojiler, günümüz toplumunun ekonomik ve sosyal hayat tarzını derinden etkilemektedir. Bunun ulaşım alanındaki en belirgin yansıması ise hız ve hareketliliğin artması olmuştur. Artan hareketliliğe ayak uydurabilmek için “Sürdürülebilir Ulaşım” politikası artık tüm gelişmiş toplumların ortak hedefidir. Bu noktada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak geleceği bugünden tasarlarken teknolojideki gelişmeleri, küresel trendleri dikkate alıyor dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, “Yüksek hızlı ve hızlı tren ağlarımızda trenlerimiz daha hızlı mesafe kat ediyor. Havalimanlarımızla insanımızın ayakları yerden kesiliyor. Kısacası Türkiye hızlandı ve daha da hızlanıyor. Bakanlık olarak Türkiye yüzyılı ile yeni bir tarihi başlangıca hazırlanıyoruz ve artık yeni bir ulaşım çağına giriyoruz. Bu çağ; daha güvenli ve çevreye duyarlı, mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen, yeni bir dönem olacak” diye konuştu.

Havayollarında 2053’e kadar yaklaşık 19,5 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planladıklarını belirten Uraloğlu, şöyle devam etti:

“2028’e kadar da 57 olan havalimanı sayımızı 61’e yükseltmeye hedefliyoruz. 2028’e kadar havalimanlarının genişletilmesi çalışmalarına başladık. Öncelikle Esenboğa ve Antalya ve Trabzon’da başladık. Çukurova Havalimanı bu sene sonuna kadar bitirmeye hedefliyoruz. Yozgat Havalimanı’nı önümüzdeki sene bitirmiş olacağız. Bayburt Gümüşhane Havalimanı’nı önümüzdeki sene bitirmiş olacağız. Deniz yoluna baktığımızda 2023’te, 217 olan liman sayımızı 255’e çıkarmayı hedefliyoruz. Burada da yaklaşık 3,3 milyar dolarlık yeni yatırım planladık. Mersin ve Adana’da iki ayrı yeni liman düşünüyoruz.”

Türkiye’nin iç kesimlerinde yer alan Yozgat’ta gerçekleştirilen Yozgat Havalimanı projesi, bölgenin hava ulaşımını kolaylaştıracak ve ekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Yozgat’a hızlı ve konforlu ulaşım sağlayacak olan hızlı tren projesi de bölge için büyük bir dönüm noktası oldu. Havalimanı projesinin de tamamlanmasıyla birlikte Yozgat, hem kendi vatandaşlarına hem de çevre illere daha hızlı ve erişilebilir bir ulaşım imkanı sunarak, ticaretin ve turizmin gelişimine olumlu etki ederek bölge ekonomisine canlılık katacak.

Bu projelerin bölgeye kazandıracağı ekonomik ve sosyal faydalar, bölge halkının ve iş dünyasının heyecanını artırıyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM