• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YOZGAT İÇİN ÇAĞRI!

YOZGAT İÇİN ÇAĞRI!

“Yatırımcılar Tarım ve Kırsal Kalkınma Desteklerine Gözlerini Çevirdi”

Yozgat ve diğer 41 ilde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen IPARD II Programı kapsamında 13. başvuru çağrısı ilan edildi. “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ve “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbirleri desteklenecek.

Bu kapsamda, tarım sektöründeki işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar ile tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi, pazarlanması gibi alanlardaki fiziki varlıklara yönelik yatırımlar desteklenecek. Proje başvuruları, makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımları için kabul edilecek ve projelere yüzde 50-80 aralığında hibe desteği sağlanacak.

IPARD II Programı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği eş finansmanıyla yürütülüyor. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, program kapsamında bu dönemde toplam 20 milyon avro hibe desteği sağlanacağını açıkladı. Yumaklı, genç ve kadın girişimcilerin öncelikli olarak desteklendiği bu program sayesinde üretim ve istihdamın artırılacağını vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaptığı açıklamada, IPARD programının özellikle genç ve kadın girişimcilere odaklandığını belirtti. Bu program aracılığıyla hayvancılık, süt işleme, kırsal turizm ve yenilenebilir enerji gibi çeşitli sektörlerde desteklemeler yapıldığının altını çizen Yumaklı, yeni başvuru çağrısının ise hayvansal üretim ve gıda işleme sektörlerine odaklandığını vurguladı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, projelerin tarım sektörünün çeşitli alanlarını kapsadığını belirterek, “Projeler için yüzde 50-80 aralığında toplam 20 milyon avro hibe desteği sağlanacak. Üreticilerimize şimdiden hayırlı olsun.” şeklinde açıklamada bulundu.

Başvurular, “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” için 4-28 Eylül 2023 tarihleri arasında, “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” için ise 18 Eylül-12 Ekim 2023 tarihleri arasında ilgili illerdeki Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüklerine yapılabilecek.

Projelere ilişkin detaylar ve başvuru süreci için Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün ipard.tarim.gov.tr ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun www.tkdk.gov.tr internet siteleri üzerinden bilgi alınabilecektir.

Yozgat ve diğer 41 ilde, tarım sektöründeki işletmeler için büyük bir fırsat sunan IPARD II Programı’nın 13. başvuru çağrısı, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Program kapsamında verilecek yüzde 50-80 aralığındaki hibe desteği, tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımların ve tarım ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması alanında yapılacak yatırımların önünü açıyor.

Yatırımcılar için büyük bir fırsat sunan bu çağrı, tarım sektörünün modernizasyonuna ve verimliliğinin artırılmasına katkı sağlayacak. Program kapsamında desteklenecek projeler, makine-ekipman alımları, hizmet ve görünürlük sağlamasıyla işletmelerin rekabet gücünü yükseltecek.

Başvuru tarihleri yaklaşırken, işletme sahipleri ve girişimciler, projelerini hazırlamak ve başvurularını gerçekleştirmek üzere Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüklerine başvurabilirler.

IPARD II Programı’nın 13. başvuru çağrısı ile tarım sektörüne sağlanacak bu önemli hibe desteği, Yozgat ve diğer 41 ildeki yatırımcıların tarımsal üretim ve işleme alanlarında yeni ve modern adımlar atmalarına olanak tanıyacak. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM