• DOLAR
  %0,51
 • EURO
  %-0,17
 • ALTIN
  %0,63
 • BIST
  %1,60
Yozgat Şehir Hastanesi Avrupa’yı Solladı

Yozgat Şehir Hastanesi Avrupa’yı Solladı

Yozgat Şehir Hastanesi, “Seviye 7 Tam Dijital Hastane” olarak tescil edilen Avrupa’nın ilk ve tek hastanesi  oldu.

“Yozgat Şehir Hastanesi’nden Avrupa’da bir ilk ”

Yozgat Şehir Hastanesi, ABD’de kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan HIMSS (Healthcare Information and Management Systems Society/ Sağlık Bilgi ve Yönetim Sistemleri Topluluğu)​ ​yetkililerinin denetimlerinden başarıyla geçerek, Ocak 2018’de zorlaştırılan kriterlere göre “Seviye 7 Tam Dijital Hastane​” ​​​olarak tescil edilen Avrupa’nın ilk ve tek hastanesi  oldu.

Sağlık sektöründe dijitalleşme çabalarına öncülük eden ve bu kapsamda gerekli olan tüm kriterleri yerine getirip HIMSS EMRAM 6 sertifikasyonu alan Yozgat Şehir Hastanesi, dijitalleşme sürecinin en üst noktası olarak kabul edilen HIMSS Emram Stage 7 Sertifikasyonu almaya hak kazandı.

Kamu-özel  (Rönesans İşletme Hizmetleri) işbirliği modeli ile hizmet veren Yozgat Şehir Hastanesi, dijital hastane derecelendirmesinde dünyaca kabul görmüş HIMSS Emram (Elektronik Medikal Sağlık Kaydı Adaptasyon Modeli) kriterlerini yerine getirerek, ABD ve Avrupa’dan gelen HIMSS yetkililerinin gerçekleştireceği denetimlerden başarıyla geçti.

“2018 KRİTİRENE GÖRE AVRUPA’DA İLK”

HIMSS Analytics Avrupa ve Latin Amerika Sorumlusu John Rayner ve Jörg Studzinski ile İtalya’dan Elena Sini ve Portekiz’den Dr. Ana Rafaela Prado’nun gözlemci olarak katıldığı denetimler sonunda,  Yozgat Şehir Hastanesi, ‘Ocak 2018’de zorlaştırılan kriterlere göre Seviye 7 Tam Dijital Hastane olarak tescil edilen Avrupa’nın ilk ve tek hastanesi oldu.

Yozgat Şehir Hastanesi, Avrupa’da bir ilki başarmanın verdiği gururu düzenlenen basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaştı. Basın toplantısında, İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Hastane Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel ile RİH (Rönesans İşletme Hizmetleri) Yozgat Şehir Hastanesi İşletme Müdürü Tansel Yücel, yaşanan zorlu süreç hakkında bilgi verdiler. Bu süreçte birebir sahada denetçilerle çalışan ekip sorumlularının da katıldığı toplantıda gurur tablosu oluşturuldu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, başta hastane Başhekimi Dr. Surel olmak üzere Avrupa’da bir ilki başaran ekibi kutladı.

“CANLA BAŞLA ÇALIŞTIK”

Hastane Beşhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel, ​2​017 Eylül ayında HIMSS EMRAM SEVİYE 6 Dijital Hastane olarak valide olduklarını ve bu tarihten itibaren çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, bu belgeye sahip olmak için kamu- özel sektör ayrımı olmaksızın tüm ekip olarak canla başla çalıştıklarını söyledi.

Başhekim Surel, “Başta bakanlığımız ve  HIMSS Türkiye Temsilcisi Medipol Üniversitesi Öğr. Üyesi Dr. İlker Köse’ye ve emeğini esirgemeyerek bize bu gururu yaşatan kıymetli çalışma arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Başhekim Surel, “ABD’de kurulmuş, kâr amacı gütmeyen global bir sağlık bilişim araştırma ve standartlaştırma organizasyonu olan HIMSS, Ocak 2018’de dijital hastane kriterlerini değiştirdi ve oldukça zorlaştırdı. İngiltere, Fransa, Almanya ve  İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinin içinde bulunduğu hiçbir hastane bugüne kadar bu çıtayı geçemezken, Yozgat Şehir Hastanesi, bir Türk hastanesi bu çıtayı geçti. Bu zorlu denetimden başarıyla geçmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

“SEVİYE 7 TAM DİJİTAL HASTANE”

Başhekim Surel, “Seviye 7 tam dijital hastane” olmanın özelliklerinden de söz ederek, şu bilgileri verdi:

“EMRAM 7 seviyesi dediğimiz medikal kayıt uyum sistemi;  elektronik olarak kaydettiğimiz verileri kullanarak daha sonra gelen hastalarımıza dair öngörü oluşturabilmekte ve erken tanı gerektiren hastalıklarda önceden tespit yapabilmekteyiz. Yani bir başka ifadeyle yapay zeka diyebiliriz. Örneğin tetkik sonuçları olumsuz geldiğinde hangi hastalıklar olabileceği konusunda, sistem, doktorumuza uyarıda bulunmakta, böylece sağlık çalışanları muhtemel bir hatadan korunmaktadır.

Seviye 7 aynı zamanda, hastane hiçbir şekilde kağıdın kullanılmadığı, tüm verilerin dijital ortamda yürütüldüğünü ve yönetildiğini, dijital ortama aktarılan bu veriler sayesinde hastanenin ve hastaların her türlü verisinin anlık olarak takip edilerek, akılcı, analitik çözümlerin üretilebildiğini ve kurumun performansının, verimliliğinin, tedavi ediciliğinin gittikçe artırıldığını temsil etmektedir.”

Yozgat Şehir Hastanesi’nin almaya hak kazandığı HIMSS Emram Stage 7 Sertifikasyonu ilk uluslararası kongrede takdim edilecek.

“ZORLU BİR YOLCULUKTU”

Rönesans İşletme Hizmetleri Yozgat Şehir Hastanesi İşletme Müdürü Tansel Yücel ise, HIMSS 7 validasyonunun çok zorlu bir yolculuk olduğunu, inanılmaz emek ve teknoloji kullanılarak elde edildiğini belirterek, “Tüm bu emeklerin karşılığı bu sertifika ile alınmış oldu. Yozgat Şehir Hastanemiz Avrupa kıtasında 2018 kriterlerinde ilk HIMSS 7 validasyonu alan hastane unvanını hak etti. Bu çalışmalar kapsamında hastane bünyesinde bulunan tüm tıbbi cihazlarımız sisteme entegre edilmiş, HBYS (hastane bilgi yönetim sistemi) üzerinden hastalara ait tüm bilgilerin dijital ortamda sadece yetkili doktor ve hemşirelerin görebilmesi sağlanmıştır.

Ayrıca anne sütü, ilaç, alerji ilaç, doz, kan ürünleri, hasta-yemek eşleşmesi gibi hasta güvenliğini üst seviyede tutacak alarmlar ve eşleştirmeler üretilmiştir. İş zekası gibi yönetimsel süreçlerde de finansal, insan kaynakları ve klinik raporlamalar ile yönetimi kolaylaştıracak uygulamalar geliştirilmiştir. Bilgi güvenliği kapsamında yine Türkiye’ deki hastanelerde bir ilk olarak tam yedekli mimari ile iki farklı veri merkezi üzerinden süreçler yürütülmektedir.  Tüm çözüm ortaklarımıza, çalışanlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM