• DOLAR
  %0,08
 • EURO
  %-0,55
 • ALTIN
  %0,45
 • BIST
  %-0,15
Yozgat Tek Yürek Oldu

Yozgat Tek Yürek Oldu

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı demokrasi destanı yazan Türk milleti, önceki gün yine tek yürek oldu. 81 ilde olduğu gibi Yozgat’ta da meydana akın eden vatandaşlar 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde cuntacıların kurşunlarına göğsünü siper eden şehitlerine sahip çıktı.

Yozgat Ak Parti Milletvekili Av. Yusuf Başer, Yozgat MHP Milletvekili İbrahim Ethem Sedef ve Yozgat CHP Milletvekili Ali Keven ile Vali Kemal Yurtnaç, birer konuşma yaparak, 15 Temmuz ihanetini unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade ettiler.

 

Yozgat, şanlı 15 Temmuz zaferinin ikinci yıldönümünde şehit ve gazilerini dualarla ve çeşitli törenlerle andı. Yüzlerce Yozgatlı ellerinde Türk Bayrakları, dillerinde dua ve tekbirle Cumhuriyet Meydanına akın etti.

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı demokrasi destanı yazan Türk milleti, önceki gün yine tek yürek oldu. 81 ilde olduğu gibi Yozgat’ta da meydana akın eden vatandaşlar 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde cuntacıların kurşunlarına göğsünü siper eden şehitlerine sahip çıktı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde milyonlara hitap etti. Başkan Erdoğan’ın canlı yayın konuşmasını Yozgatlılar Cumhuriyet Meydanına kurulan dev ekrandan takip etti.

“HER HAYIRDA BİR ŞER, HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR”

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan programda yaptığı konuşmada, “2 yıl önce Türkiye’miz ihanetlerin en büyüğüne sahne oldu. Türk Milleti’nin ekmeği ile beslenen bir takım hainler yedikleri ekmeğe ihanet ettiler. Bu millete ihanet ettiler ve hadlerini aştılar. Bu milletin kardeşliğini bozmak için oyun kurdular. Çok şükür milletimiz o gece top yekûn ayağa kalktı. Birlik beraberliğimizi bozmak isteyenlere karşı birlik bağlarını daha da güçlendirerek o ihaneti bertaraf etti. Şer görünende hayır, hayır görünen de şer vardır. O gece Türk Milleti’nin birliğini bir daha pekiştirdi ve hayırlara vesile oldu. Türk Milleti’ne hainlik etmek isteyenler o gece derslerini aldılar. Bu millete ihanet etmek isteyenler her zaman karşısında Yüce Türk Milleti’ni bulacaklar. Bu millet için canını seve seve veren şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu alanda bu konuşmayı yapabiliyor bu programı düzenliyorsak onların sayesinde. Milletimiz onların fedakârlıklarını hiç bir zaman unutmayacak. Allah bizlere bir daha 15 Temmuz yaşatmasın” dedi.

“TÜRK TARİHİNİ İYİ ANLATIN”

Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef ise yaptığı konuşmada; Türk milletinin bir kez daha bölünemeyeceğini gösterdiğini dile getirerek, “2 Yıl önce yapılan hain girişimin yıl dönümünü kutluyoruz. Kutlama demem de ki amaç o hainlere o gün Türk Milleti’nin bölünemeyeceğini parçalanamayacağını gösterdik ve o yüzden kutlama diyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, “Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkûmdur” diyor. O yüzden bizlerinde gelecek nesillerimize Türk tarihini iyi anlatması gerekiyor.

O günden bu güne Türk Milleti dış güçlerin baskısı ve hain operasyonlarıyla karşı karşıya kalmıştır. 15 Temmuz, Türk Milleti’nin her zaman uyanık kalmasının ve birlik beraberliğini koruması gerektiğinin önemini gösteriyor. Yozgat halkımıza da o gün ki dik duruşu için teşekkür ediyorum. Kendi ülkemizin silahları kendi vatandaşımıza, kendi kurumlarımıza döndü. O gün Türk Milleti’nin vatana nasıl sahip çıktığını gösterdik” diye konuştu.

“15 TEMMUZ UNUTULMAMALI”

Yozgat Milletvekili Ali Keven’de bu günleri unutmamak gerektiğini vurgulayarak, “15 Temmuz 2016, ülkemizde milli iradeye, demokrasimize ve ülkemize saldırının püskürtüldüğü bir gün. Bu günü hiç bir şekilde unutmamak lazım. Bu tarihi günde bütün ulusumuz ortak iradeyle bu hain saldırıyı birlikte püskürttü. Yozgat ve Türkiye’de sağlanan birliktelik kardeş kavgasını önledi. Biz her türlü askeri ve sivil darbeye karşı olmak zorundayız. Darbenin iyisi kötüsü yoktur. Bu hain saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Allah bu millete bir daha böyle bir gün yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

“TÜRK MİLLETİ KENDİ İRADESİNE SAHİP ÇIKTI”

Yozgat Ak Parti Milletvekili Av. Yusuf Başer, kaçanlardan olmadığımızı dile getirerek: “Bugün sizlerle beraber 15 Temmuz 2016 tarihinde asker görünümüne girmiş FETÖ’nün alçakları tarafından yapılmak istenen darbe girişiminin önlenmesinin yıl dönümünü kutlamaktan mutluluk duyuyorum. 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında, eski dönemlerde ki gibi şapkasını alıp kaçanlardan olmadı Cumhurbaşkanımız. Hain FETÖ’nün alçakları ve onun Türkiye’de ki hain ortakları Türk Milleti’nin yenilmeyeceğini Türkiye’nin bölünmeyeceğini öğrendi. Tüm milletimiz sokaklara çıkmakla beraber bunu herkese gösterdi. Hem Yozgatlı hemşerilerime hem de aziz milletime teşekkür ediyorum. Hainler o gün milletin oyuyla seçilen Cumhurbaşkanını katletmek istediler. Türkiye Büyük Millet Meclisini bombaladılar. Aziz Türk Milleti o günde ecdadının yaptığı gibi kendi iradesine sahip çıktı. Türkiye Cumhuriyeti devletini yıkmaya çalışanlar başaramayacaklar. 15 Temmuz Türkiye’nin yeniden diriliş günüdür. 15 Temmuz bir destandır. Tüm şehitlerimize rabbimden rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Onların emanetlerine sahip çıkacağımızı buradan bir kez daha ilan ediyorum. O gün gazi olan kardeşlerime de bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugün burada konuşabiliyorsak o şehit ve gazilerimiz sayesinde. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Yaşasın milletimiz kahrolsun millet düşmanları” şeklinde konuştu.

“15 TEMMUZ BİR İHANET VESİKASIDIR”

Son olarak sahneye çıkan Vali Kemal Yurtnaç 15 Temmuz ihanetini unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını kaydederek, “Bildiğiniz üzere Türkiye’de birçok gün ve hafta var. Bunların içinde halkın kendi kendisine armağan ettiği bir gün oldu 15 Temmuz. Ben 15 Temmuz’u bir yiğit babanın yeri geldiğinde evlatlarını koruması gibi görüyorum. O yiğit baba sizlersiniz. Milletimiz. Biz 15 Temmuz’da bu meydan da sizlerle birlikte olduk. Herkes tedirgin. Herkes güvenliğini sağlamaya çalışıyordu. Biz en güvenli yeri sizin yanınız bildik ve bu alana geldik. 15 Temmuz’dan 20-25 gün önce Yozgat’a vali olarak atanmıştım. Burada sizlerle günlerce halkın arasında mitingler yaptık. Halkın arasında olmak ayrı bir güvenlik ve onurdur. Yozgat halkı bu onuru bizlere yaşattı. O gün bir şey daha söyledim. Bugüne kadar Yozgat Valisi idim, bu onurlu davranıştan dolayı bundan sonra bende Yozgatlıyım dedim. Bu sözümün de hep arkasındayım. Bundan sonra da Yozgat’ta görev yapmış olmaktan gurur duyacağım ve gururla Yozgatlı olduğumu ifade edeceğim. 15 Temmuz’a gelince. Bir darbe girişimi, bir ihanet vesikasıdır. Bunu hep birlikte lanetledik ve lanetliyoruz. Kendi içimizde yaşayan insanlardı bunlar. Milletimizin hakkını yabancılarla aynı masada tartışmayacağız. Kültürümüzü aidiyetimizi unutmayacağız. Unutursak bu hainler gibi oluruz. Allah bu günleri bir daha yaşatmasın. Yozgat’ın 14 şehidi var. Türkiye genelinde şehit olanlar var rahmetle anıyorum. Hepsinin emanetlerini sahipleneceğiz” diye konuştu.

Düzenlenen program Kuranı Kerim tilaveti, Mehteran gösterisi, Necip Karakaya konseri, 15 Temmuz konulu yarışmaların ödül töreni, POMEM korosu kahramanlık türkülerinin dinlenmesinin ardından bütün camilerde aynı anda sela okunmasının ardından sabah namazından sonra sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM