• DOLAR
  %-0,00
 • EURO
  %0,19
 • ALTIN
  %0,15
 • BIST
  %0,31
YOZGAT ÜRETİYOR

YOZGAT ÜRETİYOR

YOZGAT ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Yozgat il genelinde tarım ürünlerinde son iki yıl da yaşanan Pandemi ve geçen yıl yaşanan kuraklığa rağmen daha bereketli bir yılla üretmeye devam ediyor. Bu yıl rekolte beklentisi geçen yıla göre kıyaslanmayacak şekilde yüksek. Geçtiğimiz yıl buğday üretimi 437 Bin ton, bu yıl ise 710 Bin ton ürün bekleniyor. Bütün stratejik ürünlerde hububatta,  yeşil mercimekte, nohutta, yemeklik dane baklagilde, şeker üretiminde dolayısıyla şeker pancarında hep ilk 10 onun içerisinde.

Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda en çok konuşulan ve gündemde olan konu tarım sektörü geçtiğimiz yıla göre Yozgat’ta yüz güldürüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen hasat bayramı Sorgun Alcı köyünde düzenlendi, Hasat bayramına Vali Ziya Polat, İl Genel Meclis Üyeleri, Birlik ve Oda Başkanları, Tarımın tüm paydaşları ve çiftçiler katıldı.

Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, açıklamasında; “Pandemiyle bir kez daha önemi anlaşılan ve en stratejik alan konumuna tarımsal faaliyetler yerleşmiştir. Tüm dünyada yaşanan tedarik zincirindeki sıkıntılardan etkilenmeme adına bakanlığımız tüm tedbirleri almaktadır. Almaya da devam edecektir” dedi.

“Yerelde bizde valimizin öncülüğünde bize gösterdiği yön ve yöntemlerle tüm İl ve ilçe müdürlükleriyle üretime dair tüm tedbirler alınmıştır” diyen Özkaya; “Sayın Cumhurbaşkanımızın emirleri Bakanlığımızın direktifleri çerçevesinde ekilmeyen 1 metrekare yer kalmayacak şekilde planlamamızı yapmış bulunmaktayız.  Ülkemizde Yozgat bu sektör içinde sahip olduğu potansiyelle en önemli illerden birisidir 6.130.324 dekarlık alanla Türkiye’nin ekilebilir arazisine sahip 5. şehriyiz. Şehrimiz tarım ve hayvancılık şehri son iki yıldır biz bu potansiyeli harekete geçirme adına tüm ekip arkadaşlarımla gece gündüz demeden çalışıyoruz” diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, şunları aktardı.

“Şimdi şöyle bir soru sorabilirsiniz? üretimin artırılması yönünde ne gibi tedbirler aldınız, Bakanlığımızın genel bütçesi, İl Özel İdaresi, ORAN kalkınma ajansı, KOP idaresi nerde ne varsa hepsinden İlimize bir şeyler getirme adına çalışıyoruz, bütün bunlarda teşkilatım olarak en çok proje uygulayan kurumların başında geliyoruz KOP idaresinin son çağrısında kabul edilen 11 projeden 9’u bizim müdürlüklerimizin projeleri.

Son iki yıldır %75 destekli yem bitkileri tohumlukları, yemeklik dane baklağil tohumlukları yağlık ayçiçeği tohumluğu dağıtıyoruz, sadece bu yıl yağlık ayçiçeğinde 15.000 kilogram tohum dağıttık. Ziraat bankası aracılığıyla uyguladığımız projeyle koyun varlığımızı 340000 den  440.000 e çıkardık yaklaşık 35 milyon TL. kredi kullandırıldı.

Bakanlığımız araştırma enstitüleriyle ortak projeler uygulayarak dekara verimi artırmak için değişik ürün gruplarından 50 ye yakın deneme parseli kurduk hatta bugün burada hasatını yaptığımız tarla da bizim demonstrasyon alanımız, çünkü biliyoruz ki artık bir kilo ürün dahi bizim çok kıymetli.

Bu sene 2.840.000 dekar buğday ekilişimiz var dekarda 1 kilogram artırsak 2840 ton yapar tonu 7500 liradan yaklaşık 21 milyon lira yapar eski para 21 trilyon işte bunun için bu demonstrasyonları çok önemsiyoruz yeni ve yerli, milli çeşitlerimizin adaptasyon çalışmalarımız ana çalışmalarımızdan olmaya devam edecek.

Ayrıca hububatta bir kök dahi zayi  olmasın diye ekiplerimiz süne mücadelesi olsun diğer hastalıkla ve zararlılarla mücadele olsun diğer kültürel yöntemler olsun yetiştiricilikle ilgili tüm aşamalarda  bilgilendirmeler olsun valimizin her seferinde söylediği gibi hergün hafta sonları dahil arazideyiz.

Yozgat son iki yıl da yaşanan Pandemiye rağmen geçen yıl yaşanan kuraklığa rağmen, sonra  daha bereketli bir yılla Yozgat üretmeye devam ediyor. Bu yıl rekolte beklentimiz geçen yılla kıyaslanmayacak şekilde yüksek.

Geçen yıl buğday üretimimiz 437.000 ton bu yıl ise 710.000 ton neredeyse iki katı, Bütün stratejik ürünlerde hububatta, yeşil mercimekte, nohutta yani yemeklik dane baklagilde, şeker üretiminde dolayısıyla şeker pancarında hep ilk 10 onun içerisindeyiz. Birde bu son iki yılda çalışmalarımızın karşılığını aldığımız yağlık ayçiçeğinde 100.000 dekarı geçtik, ondada ilk ona gireceğiz.

Bugün de çalışmalarımızın ve üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alacakları hasat sezonuna girmiş bulunmaktayız, Önce Arpa sonra buğday, yeşil mercimek, nohut, yağlık ayçiçeği, şeker pancarı peşi sıra takip ederek devam edecek, bugün burda BİSMİLLAH diyerek başlıyoruz ilimiz için hayırlı bereketli mahsüller olması dilerim.”

Özkaya, ilin tarımsal destekleme miktarından da bahsettiği konuşmasında; son 14-15 ayda Bakanlıkça 1 milyar lira tarımsal destekleme ödemesi yapıldığını, bunla ilgili olarak il ve ilçe müdürlüklerinde 250.000 dosya iş ve işlemlerin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM