• DOLAR
  8,7453
  %1,08
 • EURO
  10,2612
  %1,45
 • ALTIN
  498,55
  %1,37
 • BIST
  1.403
  %-0,35
Yozgat’a Yıldız Yağdı

Yozgat’a Yıldız Yağdı

Yozgat’ın tarihi ve turistik yerleri ile 2 bin yıllık Antik Roma Hamamı’nın tanıtılması için düzenlenen Uluslararası TUTAP Bulmaca Gezisi Gladyatör ve Cesur Yürek filmlerinde rol alan İskoç Aktör Mike Mitchell, Sinema, tiyatro ve dizi oyuncuları Selahattin Daşdöğen, Tuncay Beyazıt ve Ünal Gümüş’ün katılımları ile yapıldı.

Yerli ve yabancı sanatçılar ile vatandaşların boy gösterdiği etkinlik, Cumhuriyet Meydanı’ndan başladı. Yozgat’ta şehir merkezinde bulunan tarihi ve turistik yerlere araçlarıyla giden ekiplere, ulaşılacak noktaların belirtildiği şifreli bulmaca zarfları görevliler tarafından verildi.

Zarfları alan sürücüler ekipler halinde Cumhuriyet Meydanı’ndan gidecekleri noktalara hareket etti. Sanatçılar ve vatandaşlara gidilen her istasyonda hakemler tarafından Yozgat ile ilgili sorular soruldu. Soruları cevaplayan sanatçılara ve vatandaşlar, kendilerine verilen zarflar içerisinde bulunan bulmacaların çözümü ile bir sonraki hedefe ulaşmaya çalıştı. Belirlenen 9 istasyonu tamamlayanlara ödülleri tarihi Roma Hamamı’nda verildi.

Vali Kemal Yurtnaç Yozgat’ın tanıtımı ile ilgili 2 yıldan beri çalıştıklarını söyleyerek Antik Roma Hamamı’nın tanıtılması amacıyla Bulmaca Gezisi düzenlediklerini belirtti.

Vali Yurtnaç,”Gördüğünüz gibi yurt dışından Türkiye’den sanatçılar var. Amacımız farkındalık oluşturmak yani Roma Hamamını dünyaya tanıtmak. İngiltere’nin Baht şehrindeki Roma Hamamı yılda 1 milyon turist ağırlıyorlar. Kişi başı giriş ücreti olarak 25 sterlin alıyorlar ve yılda 25 milyon sterlin para kazanıyorlar. Bizdeki bu tarihi eserleri gün yüzene çıkarmamız lazım. Sadece maddi kaynak olarak değil aynı zamanda UNESCO’nun kültürel miras değerine girmiş bu yapıyı Türkiye’ye tanıtmamız lazım. Ben katkılarından dolayı ilgili arkadaşlara ve misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise bu tür organizasyonların ilin tanıtımına fayda sağlayacağını kaydederek, “Gerek ilimizin gerekse ilimizde bulunan tarihi yapıların tanıtımı için yapılan çalışmalardan bir taneside bu gün burada gerçekleştiriliyor. Bulmaca Gezisi ile ilimize gelen gerek Hollywood yıldızları gerekse sinema, dizi ve tiyatro oyuncuları da bu tanıtıma katkı sağlayacak. Biz bu tür organizasyonları her zaman destekliyoruz. İnşallah orta vadede Yozgat turizm açısından da hak ettiği yere gelecektir. Çünkü elimizde gerçekten görülmeye, gezilmeye değer tarihi mekanlar var. Biz buraların tanıtımını en iyi şekilde yaptığımız zaman Yozgat’ta ki tarihi mekanlarımız hak ettiği değeri görecektir” diye konuştu.

TUTAP Genel Başkanı Fikret Yıldız ise, “Turizm ve Tanıtma Platformu olarak ilkini düzenlemiş olduğumuz bulmaca gezimizin ilk durağı Yozgat oldu. Bunun sebebi de UNESCO dünya geçici miras listesine aldırdığımız Yozgat’taki Roma Hamamı Basilica Therma idi. Bu yapıt Yozgat’ın ve ülkemiz için önemli. Bir ilin UNESCO’da olması demek tanıtımına, çok büyük katkılar sağlamaktadır. Bunun örneklerini de daha önce yaşadık. İnanıyorum ki Roma Hamamı’nın Yozgat’a çok büyük katkısı olacak. Buradaki farkındalığı artırmak adına böyle bir organizasyon düzenledik. Buraya davet ettiğimiz yerli ve yabancı sanatçı arkadaşlarımızın da katılımıyla gerek kamuoyuna gerekse uluslararası alanda Roma Hamamının çok iyi tanınacağını ve Yozgat’a çok büyük değer katacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Gladyatör ve Cesur Yürek filmlerinde rol alan İskoç Aktör Mike Mitchell de, “Yozgat muhteşem gerçekten çok güzel bir yer. Mükemmel bir organizasyonun içerisindeyim. Yetkililere bu konu da çok teşekkür ediyorum. Burada olmaktan çok mutluyum. Burada alınan bazı videoları ben de kendi imkanlarımla bütün dünyaya duyuracağım. Özellikle roma hamamını dünyaya tanıtılması için artık bir gönül elçisi olduk” ifadelerine yer verdi.

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Selahattin Daşdöğen ise parkuru değerlendirerek, “Zor şartlar altında buraya geldik. Arkadaşlarım çok yetenekliydi bütün olumsuzlukları bertaraf ettik ve 2’nci etaba başlıyoruz” dedi.

Sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Tuncay Beyazıt da, “Yozgat çok güzel, doğası çok güzel. Bu tür şeyleri keşfetmeye başladık. Tarihini keşfettik” derken sinema ve tiyatro sanatçısı Ünal Gümüş ise, “Yozgat’ın bu kadar güzel olduğunu bilmiyordum. Keşke daha önce buraya gelseydim. Çok temiz çok güzel havası var. Yozgat kesinlikle gelip kalınacak bir yer” şeklinde konuştu.

Vali Kemal Yurtnaç ve Milletvekili Yusuf Başer Bulmaca Gezisi etabına 1964 model klasik otomobil ile katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM