• DOLAR
  %0,06
 • EURO
  %0,08
 • ALTIN
  %-0,43
 • BIST
  %0,06
YOZGAT’IN ALTINI

YOZGAT’IN ALTINI

Türkiye’de yeşil mercimek üretiminde birinci sırada yer alan Yozgat genelinde yerli mercimek ekimleriyle, çiftçilere yerli tohumların tanıtılması ve yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından geçen yıl yapılan deneme amaçlı yerli mercimek ekiminin yüksek verim elde etmesi, çiftçileri bu yıl yerli mercimek ekimine yönlendirdi.

Yetkililer, geçen sene gerçekleştirilen deneme ekimlerinde yüksek verim elde edildiğini ve Yozgat’ın ülke genelinde mercimek üretiminde birinci sırada olduğunu vurguladı. Genel olarak çiftçilerin ithal yeşil mercimeği tercih ettiği belirtilirken, bu yıl yerli yeşil mercimeğe talebin fazla olduğu ifade ediliyor.

Yerli çeşitlerden 125 ila 194 kilogram arasında verim alındığı bilgisini paylaşan yetkililer, çiftçilerin yerli ve milli tohumlarla yeşil mercimek ekmelerini ve üretim yapmalarını tavsiye ediyor. Yozgatlı çiftçilerin bu yönde ilerlemesiyle, ülkemizde yerli mercimek üretimi artacak ve ithalata olan ihtiyaç azalacak.

Yerli mercimek üretimine olan talebin artmasıyla birlikte, Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçilerin daha fazla bilinçlenmesi ve yerli tohum kullanımının yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yerli mercimek üretimine yönelik çalışmaların devam ettiği ve çiftçilere yerli tohum kullanımı konusunda teşviklerin sürdürüldüğü belirtildi. Yerli tohumların kullanımının önemine dikkat çeken yetkililer, ithalatın azaltılması için yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Yozgatlı çiftçiler de bu çağrıya kulak vererek, yerli tohum kullanarak yeşil mercimek üretimine yöneliyorlar. Çiftçiler, yerli tohumların daha dayanıklı olduğunu ve yüksek verim sağladığını belirtiyorlar. Ayrıca, yerli mercimeğin taze ve lezzetli olduğu için tüketiciler tarafından tercih edildiğini ifade ediyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM