• DOLAR
  %0,02
 • EURO
  %0,59
 • ALTIN
  %-0,41
 • BIST
  %2,25
YOZGAT’IN ÇUKUROVASI SUYA DOYACAK

YOZGAT’IN ÇUKUROVASI SUYA DOYACAK

Yozgat’ın yetiştirdiği büyük değerlerden birisi olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bölgenin kalkınması ve gelişmesi için ortaya konulacak her türlü fikir ve projeye destek vermeye devam ediyor. Orta Karadeniz Bölgesi’nin GAP’ı olarak adlandırılan Aşağı Çekerek Projesi ile 60 yıllık rüya gerçekleşiyor. Oktay’ın girişim ve destekleri ile Yozgat’ın Çukurovası” diye tabir edilen Kümbet Ovası suya doyacak. Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede hem ürün çeşitliliği hem de rekolte artacak, ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlayacak.

OKTAY; MÜJDEYİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bu sene içinde müjdesini verdiği Aşağı Çekerek Projesi’nin Tokat’ın Zile ile Yozgat’ın Aydıncık ve Çekerek ilçelerinin verimli tarım arazilerini sulanmasını hedefleyen 2. kısım inşaatının ihalesini alan firma ile sözleşme imzalanıp yer teslimi yapıldı.

Tüm Yozgatlı hemşerilerine gönülden selamını ileten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fuat Oktay, Aşağı Çekerek 1. Merhale Projesi’nin ikinci kısım çalışmalarının başladığını ve ihaleyi alan firma ile sözleşme imzalanıp yer tesliminin yapıldığını belirterek, ” Yozgat’ımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Aşağı Çekerek 1. Merhale Projesi’nin ikinci kısım çalışmaları başlıyor.

60 YILLIK RÜYA GERÇEKLEŞİYOR

Orta Karadeniz Bölgesi’nin GAP’ı olarak adlandırılan Aşağı Çekerek Projesi ile 60 yıllık rüya gerçekleşiyor. Aşağı Çekerek 1. Merhale Projesi Zile, Maşat, Reşadiye, Çekerek ve Mamure Ovaları Sulama Projesi”nin yapımı devam eden 1. Kısmı ile yeni başlayan 2. Kısım inşaatı ile toplam 23 bin 430 hektarlık verimli tarım arazisinin sulanması hedefleniyor.

Projenin birinci kısım işi kapsamında, ana boru hattının 17 kilometrelik kısmı ile 759 hektar alanın sulama şebekesinin inşaat çalışmaları devam ediyor. 2017’de ihale edilen ve bugüne kadar yüzde 53’lük bölümü tamamlanan birinci kısım işi de hızla bitirilecek. 10.935 hektar alanı suya kavuşturacak ikinci kısım işine başlanıyor.

İki yıl içinde, 2023’de tamamlanması planlanan sulama şebekesi ile “Yozgat’ın Çukurovası” diye tabir edilen Aydıncık (Mamure) Kümbet Ovası suya doyacak; hem ürün çeşitliliği hem de rekolte artacak, ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

14.12.2020

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM