• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YOZGAT’IN SAKLI CENNETİ

YOZGAT’IN SAKLI CENNETİ

“LAVANTA ADASI, TURİZM VE EKONOMİYE DEĞER KATIYOR”

Önceki dönem Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın desteğiyle Yozgat’ın Çekerek ilçesinde kurulan Lavanta Adası, hem ilçe turizmine ciddi katkılar sunuyor, hem de lavanta ve yan ürünleriyle ilçe ekonomisine değer katıyor.

Geçen yıl düzenlenen Lavanta Şenliği ve Rafting gösterilerinin büyük ilgi gördüğü festival, bu yıl da 22-23 Temmuz 2023 tarihlerinde ikinci kez düzenlendi. Şenliğe civar ilçe ve illerden yüksek katılım sağlanırken, iki gün boyunca vatandaşlar doyasıya eğlendi. Festivalde Kafkas Halk Oyunları gösterileri, Sirk gösterileri ve ünlü sanatçı Uğur Işılak’ın verdiği konserle festival renklendi. Ayrıca festival boyunca tanıtım ve satış stantları da yer aldı.

Çekerek Kaymakamı Hayrettin Buğra Güzel, festivalde yaptığı açıklamada, doğa ve spor festivalinin yoğun ilgi görmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Yozgat’ın saklı cennetlerine, turizm alanlarına ve doğa sporlarına yönelik çalışmaları ile turizm koridorunu canlandırmak için mücadele ettiklerini vurguladı.

Lavanta Projesinin Çekerek ilçesinde büyük bir proje olduğunu ve başarılı bir şekilde devam ettiğini söyleyen Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, projenin tamamlanmasıyla lavanta adasının ulusal ve uluslararası düzeyde önemli bir turizm merkezi haline geleceğine inandığını dile getirdi. 250 binden fazla lavantanın dikildiği adada yapılan lavanta hasadının ardından lavanta yağının çıkartılması ve kozmetik ve deterjan sanayisine yönelik çalışmaların başlatılacağını belirtti.

Yozgat Valisi Ziya Polat da festivale katılanlarla birlikte Lavanta Adasını ziyaret etti ve bölgedeki turizm ve ekonomi potansiyelinin önemine değindi. Lavanta adasının, Yozgat’ın lavanta diyarı olma yolunda ilerlediğini ve ekonomiye katkı sağladığını belirtti.

Lavanta Adası, doğal güzellikleri ve turizm etkinlikleriyle Yozgat’ın saklı cennetlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Hemşehrilerinin ve ziyaretçilerinin büyük ilgisini çeken bu projenin gelecek yıllarda da başarıyla devam etmesi hedefleniyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM