• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YOZGAT’IN TOPRAĞINA ALTIN DOKUNUŞ

YOZGAT’IN TOPRAĞINA ALTIN DOKUNUŞ

YOZGAT’TA SAFRAN KOKUSU

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen safran hasadı, bölgede tarımın çeşitlenmesi adına umut verici bir adım oldu. Safran yetiştiriciliği, ilaç, baharat ve boya alanlarında uzun süredir kullanılan bir bitki olduğu bildirildi.

“BOZKIR’IN TOPRAĞINDA RENKLİ BİR DÖNEM”

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen deneme ve demonstrasyon çalışmaları kapsamında, 2022 yılında dikimi yapılan safranın hasadı başarıyla tamamlandı.

Geçen yıl önder çiftçi Arif Tüysüz ile birlikte Sorgun İlçesine bağlı Cihanşarlı köyünde 5 dekar arazide yapılan safran dikimi, bu yıl verimli bir şekilde sonuçlandı. İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, safranın tarih boyunca önemli bir ilaç, baharat ve boya bitkisi olarak kullanıldığını belirterek, bu çalışmanın Yozgat’ta safran yetiştiriciliğinin mümkün olduğunu gösterdiğini söyledi.

Özkaya, açıklamasında; safran yetiştiriciliğinin zorluğuna dikkat çekerek, en önemli ve zorlu işin yabancı ot mücadelesi olduğunu vurguladı. Yabancı ot mücadelesinin el işçiliği ile yapıldığını ifade eden Özkaya, hasadın da elle gerçekleştiğini belirtti.

Hasatın, çiçeklerin kurutulduktan sonra çiçeğin ortasındaki safran stigmalarının çıkarılmasıyla gerçekleştiğini anlatan Özkaya, iklim, toprak ve bakım şartlarına göre değişmekle birlikte dekardan 100 ila 300 gram arasında verim alındığını açıkladı.

Safran dikiminin Ağustos – Eylül aylarında yapıldığını söyleyen Özkaya, uygun hava şartlarıyla aynı yıl içinde verim alınabildiğini belirtti. Geçen yıl yapılan dikimin hava şartları nedeniyle yetersiz olduğunu ifade eden Özkaya, bu yıl ise yağış ve sıcaklıkların uygun olmasıyla hasadın gerçekleştirildiğini aktardı.

Hasadın, çiftçilere safran yetiştiriciliği konusunda olumlu bir örnek teşkil ettiğini dile getiren Özkaya, “Bu çalışma ile Yozgat’ta safranın başarıyla yetiştirilebileceğini göstermiş olduk. İlimizdeki çiftçilere teknik destek sunmaya hazırız. İstekli çiftçilerimiz, pazarlama ve işçilik konularını düzenlediklerinde, Yozgat’ın iklim ve toprak şartlarına uygun bir şekilde safran yetiştirebilirler” dedi.

Safranın değerli bir bitki olması ve yerel ekonomiye katkı sağlaması nedeniyle, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçilere bu konuda bilgi ve destek sunmaya devam edeceğini belirtti. Yozgatlı çiftçiler, bu yeni alternatif ürünle ilgili olarak sağlanan tecrübe ve bilgilerden faydalanarak tarım faaliyetlerini çeşitlendirebilecekleri bir fırsata sahip oluyorlar.

Safran hasadı, bölgedeki tarımın sadece geleneksel ürünlere değil, aynı zamanda yenilikçi ve değerli bitkilere de odaklanabileceğini göstermesi bakımından önemli bir adım olarak değerlendirildi. Bu çalışma ile Yozgat’ta safranın başarılı bir şekilde yetiştirilebileceği ortaya konularak çiftçilere yeni bir alternatif ürünün kapılarını aralıyor.

Hasada, Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat ile İl Müdürlüğü teknik personeli katıldı. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM