• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YOZGAT’IN YOKSULLUK ORANI AÇIKLANDI

YOZGAT’IN YOKSULLUK ORANI AÇIKLANDI

Yozgat’ta, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50’sine göre hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranı yüzde 10,5 olarak kaydedildi. Bu, Türkiye genelindeki yoksulluk oranı olan yüzde 14,4’ten daha düşük bir oran oldu.

TR72 bölgesinde bulunan Yozgat’ta her biri için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50’sine göre hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranı yüzde 10,5 oldu.

TÜİK verilerine göre, Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin %50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre, yoksulluk oranı 2022 yılında ülke genelinde aynı düzeyde kalarak %14,4 oldu.

Medyan gelirin %60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre hesaplanan yoksulluk oranı ise son yılda 0,3 puan artarak %21,6 olarak gerçekleşti.

Aralarında Yozgat’ında bulunduğu TR72 bölgesinde ise her biri için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50’sine göre hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranı yüzde 10,5-12,9 oldu.

“Yoksulluk oranı en düşük haneler tek kişilik haneler oldu”

Öte yandan Hanehalkı tipine göre eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin %50’si dikkate alınarak hesaplanan yoksulluk oranlarına bakıldığında; ülke genelinde tek kişilik hanehalklarında yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 1,0 puan artarak %7,5, çekirdek aile bulunmayan birden fazla kişiden oluşan hanehalklarında ise 2,6 puan artarak %11,7 oldu.

En az bir çekirdek aile ve diğer kişilerden oluşan hanehalklarının yoksulluk oranı 1,1 puan artarak %19,6, tek çekirdek aileden oluşan hanehalklarının yoksulluk oranı ise 0,3 puan azalarak %13,9 olarak kayıtlara geçti. (Hüseyin TARİKCİ)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM