• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YOZGAT’TA 320 KONUT SATILDI

YOZGAT’TA 320 KONUT SATILDI

Yozgat il genelinde konut satışları azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan Nisan ayı konut satış istatistiklerine göre, Yozgat il genelinde geçtiğimiz Nisan ayında 320 konut satıldı. Bu rakam, önceki ay olan Mart ayına göre düşüş gösterdi. Mart ayında ise 356 konut satışı gerçekleşmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı konut satış istatistiklerini paylaştı. Yozgat il genelinde konut satışları mart ayına göre azaldı. Geçtiğimiz Nisan ayında Yozgat il genelinde 320 konutun satışı yapıldı.

Türkiye genelinde ise konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %35,6 azaldı. Ayrıca, Konut satışları Ocak-Nisan döneminde %18,6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı konut satış istatistiklerini paylaştı. Yozgat il genelinde konut satışları mart ayına göre azaldı. Geçtiğimiz Nisan ayında Yozgat il genelinde 320 konutun satışı yapıldı. Mart ayında ise 356 konutun satışı gerçekleşmişti.

“Türkiye genelinde Nisan ayında 85 bin 652 konut satıldı”

Verilere göre, Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %35,6 azalarak 85 bin 652 oldu. Konut satışlarında İstanbul 13 bin 944 konut satışı ve %16,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 10 bin konut satışı ve %11,7 pay ile Ankara, 4 bin 960 konut satışı ve %5,8 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 22 konut ile Ardahan ve Hakkari, 53 konut ile Bayburt oldu.

Konut satışları Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %18,6 azalışla 368 bin 867 olarak gerçekleşti.

“İpotekli konut satışları 21 bin 769 olarak gerçekleşti”

Öte yandan Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %32,0 azalış göstererek 21 bin 769 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %25,4 olarak gerçekleşti. Ocak-Nisan döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,7 azalışla 80 bin 591 oldu.

Nisan ayındaki ipotekli satışların 7 bin 388’i; Ocak-Nisan dönemindeki ipotekli satışların ise 25 bin 552’si ilk el satış olarak gerçekleşti.

Diğer yandan Konut sahibi olmak, birçok kişinin hayalini süsleyen önemli bir adım olarak karşımıza çıkarken, konut satışlarında yaşanan düşüş, fiyatlar üzerinde de etkili oluyor ve potansiyel alıcılar için avantajlı bir durum ortaya çıkıyor. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM