• DOLAR
  %0,73
 • EURO
  %-0,26
 • ALTIN
  %-0,69
 • BIST
  %3,13
YOZGAT’TA AĞIRLIK VERİLECEK

YOZGAT’TA AĞIRLIK VERİLECEK

Erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olan Yozgat’ta bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık veriliyor.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerle erken yaşta ve zorla evliliklere karşı farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.

Erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele seminerlerinde, bu konunun nedenleri, sonuçları ve sağlık problemleri ele alınarak, erken yaşta ve zorla evliliklere karşı toplumda farkındalık oluşturulması ve bu konuda bilinçlenme sağlanması hedefleniyor.

Bu kapsamda; Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından Çekerek ilçesinde erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele semineri düzenlendi. Seminerde, Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olduğu ve bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verildiği belirtildi.

Seminere, Şefaatli ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü, mahalle ve köy muhtarları, kamu kurum ve kuruluş personelleri, müftülük personelleri, milli eğitimde görev yapan rehber öğretmenler ve lise öğrencileri katıldı.

Sosyolog Merve Er, tarafından verilen seminerde, erken yaşta evliliklerin nedenleri, sonuçları ve sağlık problemleri ele alındı. Erken evliliğin kız çocukları için erken cinsel ilişki ve erken gebelik demek olduğunun altı çizildi. Ayrıca, adölesan gebeliklerde anne ve bebek ölüm oranlarının daha yüksek olduğu belirtildi. Seminerde özellikle kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evliliğin olumsuz sonuçlarının daha ağır bir şekilde deneyimlediği vurgulandı. Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerle erken yaşta ve zorla evliliklere karşı farkındalık oluşturulması amaçlandı.

Seminerde ayrıca, Çocuk Hakları Nedir? Erken yaşta evlilik nedir? Dünya’da, Türkiye’de ve İlimizde erken yaşta evlilik oranları gibi konulara da değinildi. Sosyolog Merve Er, Yozgat’ın erken yaşta ve zorla evlilik konusunda Türkiye sıralamasında 20’nci il olması nedeniyle bakanlık tarafından bilinçlendirme ve farkındalık faaliyetlerine ağırlık verildiğini belirtti.

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele seminerinde, bu konunun nedenleri, sonuçları ve sağlık problemleri ele alındı. Seminerle, erken yaşta ve zorla evliliklere karşı toplumda farkındalık oluşturulması ve bu konuda bilinçlenme sağlanması amaçlanıyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM