• DOLAR
  %0,09
 • EURO
  %1,11
 • ALTIN
  %0,73
 • BIST
  %1,17
YOZGAT’TA İLKLER ARASINDA OLACAK

YOZGAT’TA İLKLER ARASINDA OLACAK

BUHARLI TREN PROJESİYLE KAZANAN KOP TURİZMİ OLACAK

KOP İdaresi Başkanlığı, aralarında Yozgat’ın da bulunduğu 8 ilden oluşan KOP Bölgesinin turizm potansiyelini geliştirmek, tarihi demiryolu mirasına sahip çıkmak ve bölgeyi Türkiye’nin önemli bir turizm destinasyonu haline dönüştürebilmek adına ‘KOP Bölgesi Buharlı Tren Turizmi Çalıştayı düzenledi. Konaklamadan Gastronomiye, Genç İstihdamından Kültür ve Sanat aktivitelerine kadar birçok temanın ele alındığı çalıştayla bölgenin turizm altyapısının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı; hizmet sahası içerisinde yer alan Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’ın eş zamanlı ve çok sektörlü kalkınmasına katkı sağlamak adına KOP Turizm Modelini oluşturuyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Kültür Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı uzmanları, Konya Büyük Şehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyeleri ile TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. uzmanlarının yanı sıra TURSAB, sanayi ve sivil toplum kuruluşlarının turizm alanında faaliyet yürüten acente ve işletme temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, genç istihdamından yerli sanayiye katkısı, turizme dayalı konaklamanın özendirilmesinden bölgesel gastronomi üzerindeki etkilerine kadar bir çok konu masaya yatırıldı.

“Türkiye’nin İlkleri Arasında Yer Alacak”

KOP İdaresi Başkan vekili Murat Karakoyunlu; yaşanan teknolojik gelişmeler doğrultusunda işlevselliğini kaybeden buharlı trenlerin zamanla türkü ve filmlerle hayatımızda olmaya devam ettiğini belirterek; “Buharlı trenler hiçbir zaman hafızalarımızdan silinmedi. Her devrin konusu olabilen ve zamana direnen bu eserlerin; ilk önce müzelerde ve şimdide turizmde tekrar kullanılmaya başlanmasına yönelik bir adım atılması bizleri derinden heyecanlandırıyor. Turizmin en önemli unsurlarından olan konaklama, geceleme, beslenme ve eğlenceyi barındıran Buharlı Trenlerin turizm sektöründe faal çalışmaya başladıklarında sadece bölgemizin değil ülkemizin de ilk projesi olacak” dedi.

“KOP Bölgesi Türkiye’nin Kalbidir”

KOP Bölgesinin kendine has tarihi, kültürü, mutfağı, doğal güzellikleri ile önemli bir merkez olduğuna değinen Başkan Karakoyunlu; “Konya ovasının sadece tarım ve hayvancılıktan ibaret olmadığını Kültür ve Turizm sektörlerindeki projelere şimdiye kadar verdiğimiz yaklaşık 50 milyon TL’lik desteklerle ifade edebiliriz. Bölgemiz inanç, kültür, termal, dağcılık, yayla, İpekyolu, gastronomi, mağara, eko turizm ve kış sporları turizmi gibi birbirinden farklı turizm türlerine ev sahipliği yapabilecek potansiyele sahiptir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM