• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,22
 • ALTIN
  %-0,04
 • BIST
  %-5,29
YOZGAT’TA KABUL EDİLDİ

YOZGAT’TA KABUL EDİLDİ

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na Türkiye’den 3 yeni üye. Yozgat, Bursa ve Sakarya yeni üye olarak kabul edildi. Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir’den sonra UNESCO Öğrenen Şehirler Ağı’na dâhil olan şehir sayısı dokuza yükseldi.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu uzmanlarınca değerlendirilen ve yapılan istişarelerden sonra yetkili kurulların da uygun görüşüyle başvuru süreci sonuçlandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından yapılan duyuruda; Almanya’nın Hamburg şehrinde bulunan UNESCO Hayat Boyu Öğrenme Enstitüsü tarafından yürütülen Öğrenen Şehirler Küresel Ağı Programına dâhil olan üç belediye, üyeliği sonrasında Öğrenen Şehirlere dair güncel bilgilere erişebilecek, hareketli bir çalışma ağının parçası olacak, diğer Öğrenen Şehirler ile bilgi paylaşımında bulunabilecek; uzmanlar ve profesyonellerden oluşan bir ağ ile iletişimde olacak.

2013 yılında oluşturulan UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı (GNLC), üye şehirlerarasındaki ikili öğrenmeyi ve diyaloğu; karşılıklı bağlantılar kurarak, ilişkileri destekleyerek, kapasite geliştirmeye imkân sağlayarak ve öğrenen şehirler inşa etme sürecinin tanınması ve güçlendirilmesi için araçlar geliştirerek teşvik edip, dünya şehirlerindeki hayat boyu öğrenme uygulamalarını desteklemekte.

Son genişleme ile birlikte üye sayısı 217’den 294 şehre yükselen Ağ’a, Bursa, Sakarya ve Yozgat yeni üye olarak kabul edildi. Böylelikle Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir’den sonra UNESCO Öğrenen Şehirler Ağı’na dâhil olan şehir sayısı dokuza yükselmiştir.

UNESCO Genel Direktörlüğünün Kategori 1 Merkezleri aracılığıyla Yerel Yönetimleri de UNESCO süreçlerine dâhil ettiği programlardan biri olan Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na başvurular, ilgili Belediyeler tarafından UNESCO Millî Komisyonlarından alınan destek mektuplarıyla yapılmakta.

Belediyeler tarafından hazırlanan başvuru dosyaları, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu uzmanlarınca değerlendirilip, Belediyelerin uzmanlarıyla yapılan istişarelerden sonra yetkili kurulların da uygun görüşüyle başvuru süreci sonuçlandırıldı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ağa dâhil olan Belediyelerin Başkanlarına ve çalışma arkadaşlarına başarıyla yürüttükleri ve sonuçlandırdıkları süreç için teşekkür etti, Bursa, Sakarya ve Yozgat’ı Türkiye Millî Komisyonu olarak Öğrenen Şehirler Ağı’na üye olmaları sebebiyle kutladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM