• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YOZGAT’TA KAYIP ŞEHİR PTERİA’DAN TARİHİ KEŞİFLER

YOZGAT’TA KAYIP ŞEHİR PTERİA’DAN TARİHİ KEŞİFLER

Yozgat’ın Kerkenes Harabeleri’nde gerçekleştirilen 2023 yılı kazı çalışmaları, büyük bir başarıyla tamamlanmak üzere. Anadolu platosunun en geniş yerleşim alanlarından biri olan Kerkenes Harabeleri’nde bulunan Antik Pteria Kenti’nde yapılan kazılar, önemli keşiflere ışık tuttu.

Yaklaşık 20 bin yapının ve 60-70 bin kişinin yerleştiği tahmin edilen Antik Pteria Kenti’nde gerçekleştirilen kazılarda, nadir bulunan gergedan boynuzları ve fildişi süs eşyaları bulundu.          Döneminin en gelişmiş kentlerinden biri olarak kabul edilen Antik Pteria Kenti, 7 kilometrelik bir sur duvarıyla çevrili ve 8 metre genişliğinde, 7 metre yüksekliğindeki sur sistemiyle döneminin en büyük ve en ileri sur sistemine sahip olduğu ortaya çıktı.

Kerkenes Harabeleri’ndeki kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Yozgat Valisi Ziya Polat, Kazı Başkanı Scott Branting’den çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Vali Polat, yapılan keşiflerin Yozgat’ın tarih ve kültür zenginliğini daha da ön plana çıkaracağını belirtti.

Kerkenes Dağı Antik Kenti, Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde bulunan Şahmuratlı Köyü’nde yer alıyor. 1993 yılında başlayan yüzey araştırmalarıyla keşfedilen bu antik kent, M.Ö. 600 yıllarında demir çağında önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Pteria Antik Kenti’nin bulunduğu yer olarak tahmin ediliyor. 7 kilometrelik sur duvarı ve 2,5 kilometrekarelik yerleşim alanıyla döneminin en büyük yerleşim yeri olduğu düşünülen antik kent, tarihi ve arkeolojik değeriyle büyük ilgi uyandırmaktadır.

Kerkenes Harabeleri’nin turizme kazandırılması çalışmaları ise devam etmektedir. Yozgat Valiliği ve ilgili kurumlar, bölgenin tarihi potansiyelini turistlere sunmak ve antik kentin ziyaretçilere açık hale gelmesini sağlamak için çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Yozgat’ın Kerkenes Harabeleri’ndeki kazı çalışmaları, Antik Pteria Kenti’nin gizemli geçmişini aydınlatırken, bölgenin tarih ve turizm açısından önemini bir kez daha vurguluyor. (Erol TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM