• DOLAR
  %0,19
 • EURO
  %-0,24
 • ALTIN
  %0,48
 • BIST
  %3,45
YOZGAT’TA KYK’YA 3 BİN 78 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLDİ

YOZGAT’TA KYK’YA 3 BİN 78 ÖĞRENCİ YERLEŞTİRİLDİ

Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu illerde KYK yurtları yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Yozgat Bozok Üniversitesi’ne bağlı merkez ve ilçelere ise 3 Bin 78 öğrenci yerleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK yurtları yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Bakan Kasapoğlu, 41 ilin tamamına yerleşimin yapıldığını belirterek,  ”1. faz ilk yerleştirmemizde yüzde 80’lik karşılama oranına imza atarak rekor kırdık. Ankara ve İstanbul’da en yüksek yerleştirmeyi gerçekleştirdik” dedi.

Bakan Kasapoğlu, açıklamasında; öğrencilere ve ailelerine, “800 yurt, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, sosyal imkânlarıyla her alanda yüksek teveccühe mahzar bir altyapı ve yaşam alanı. Tüm gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ demek istiyorum” diye seslendi.

Tüm çalışmaların veri odaklı şekilde ve tamamıyla bir sistem yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de analiz, planlama ve uygulama olarak 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Yerleştirme sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini en etkin, verimli şekilde güçlü koordinasyonla yönetmek.” ifadelerini kullandı.

‘’Başvurular tamamen objektif ve dijital ortamda analiz edildi’’

Üniversite açılış tarihlerinin il il farklı olduğuna değinen Bakan Kasapoğlu, ‘’Biz de bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hummalı sevgi dolu bir çalışma var. Bu güzel çalışmaları güzel neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu tarafından dijital olarak analiz edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, gelir, başarı ve sosyal durum kriterleri esas alınarak yine tamamen dijital ortamda, objektif şekilde bir puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula en yakın olmak kaydıyla yerleştirme yapıldı. Eğer o yurtta yer yok ise en yakın diğer yurda yerleştirme yapılmak kaydıyla bu süreç işletildi.” şeklinde konuştu.

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı.

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak üzere 41 il merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tamamı yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Tüm gençlerimize sonuçlarımızın hayırlı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en yakın şekilde takip etmeyi tavsiye ediyorum.”

Öte yandan Yozgat Bozok Üniversitesi’ne bağlı merkez ve ilçelere ise 3 Bin 78 öğrenci yerleştirildi.

“Açıkta hiçbir öğrencimiz kalmadı”

Bu arada AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, “2022-2023 Eğitim ve öğretim döneminde Yozgat Bozok Üniversitemizi tercih eden 3078 öğrencimizi il ve İlçelerimizdeki yurtlarımıza yerleştirdik” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Milletvekili Başer, “Açıkta hiçbir öğrencimiz kalmadı. Yurdumuzun dört bir tarafından eğitim için Yozgatımıza gelecek olan değerli öğrencilerimizi ana kucağı, şefkat ocağı sıcaklığında yurtlarımıza bekliyoruz” görüşlerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM