• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YOZGAT’TA MANTARCILAR AYI TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA

YOZGAT’TA MANTARCILAR AYI TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYA

Ormanlarıyla ünlü Yozgat’ta son günlerde yaşanan günlük yağışlar, ekili alanlara zarar verirken ormanlık bölgelerde mantar bolluğu yaşanıyor. Ancak günlük mantar toplayıcılarının korkulu rüyası, dağlarda yaşayan ayılar oldu.

Çayıralan ilçesinde, son dönemde art arda yağan yağmurlardan faydalanan mantarcılar, ormanlara akın ediyor ve her eve dönüşlerinde araçlarının bagajlarını mantarla doldurarak geri dönüyorlar.

Yıllardır mantar toplama konusunda deneyimli olan Zekeriya Vurel, yaptığı açıklamada; bu yıl yağışlardan oldukça memnun olduklarını belirtirken, tek endişelerinin ayılar olduğunu dile getirdi. Vurel, hemen hemen her ormanda karşılaştığı bir ayı olduğunu ifade ederek, “Ayılarla karşılaştığımda dondum kaldım. Hareketsiz olduğum sürece bana saldırmadılar. Eğer kaçmaya çalışırsam mutlaka saldırırlardı. Bu yüzden ormana gidecek vatandaşlarımızın tek başına gitmemelerini ve ayılara karşı dikkatli olmalarını tavsiye ederim” dedi.

Mantar toplama konusunda da bilgiler veren Vurel, zehirlenme vakalarının yaşandığına dikkat çekerek, bilmeyenlerin mantarları kesinlikle tüketmemesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca; Ardıç Ağacı, Adıyaman Çalısı ve Keven içinde yetişen mantarların genellikle zehirli olduğunu belirten Vurel, bu bölgelerden mantar toplamamanın önemine dikkat çekti.

Mantarın nasıl tüketilmesi gerektiği konusunda da önerilerde bulunan Vurel, hangi mantar olursa olsun mutlaka haşlanması gerektiğini ifade etti. Mantarın zehirsiz olduğu düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Vurel, hangi mantarın hangi bünyeye ne kadar zarar vereceğinin bilinemeyeceğini söyledi. Ayrıca mantarın tüketilirken yanında ayran ve yoğurtla beraber yenmesinin daha doğru olduğunu önerdi.

Yozgat’ın Çayıralan ilçesindeki ormanlık bölgelerde yaşanan mantar bolluğu, mantar toplayıcılarını sevindirirken, ayılarla karşılaşma riski de vatandaşların dikkatini çekiyor. Mantar toplamaya gidenlerin, ayılara karşı dikkatli olmaları ve mantarları da doğru bir şekilde tüketmeleri tavsiye edildi. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM