• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ZİRAİ TAHMİN RAPORU AÇIKLANDI

ZİRAİ TAHMİN RAPORU AÇIKLANDI

Aralarında Yozgat’ında bulunduğu bölgeler için zirai tahmin raporu açıklandı.

Tarım sektörü, ülkemizin ekonomik kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bu zirai tahminler, çiftçilerin tarım faaliyetlerini daha etkili bir şekilde yönlendirmelerine yardımcı olacak önemli bir kaynak oldu, Tarım sektörü için bu dönemde yapılacak işlerle ilgili olarak dikkatli ve planlı bir şekilde hareket edilmesi önerildi.

“Tarımsal Faaliyetler İçin Uygun Koşullar Açıklandı”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan son rapora göre, 16 Eylül 2023 ile 20 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Bolu, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Kırıkkale ve Uşak illerinde zirai tahminler yapıldı. Bu bölgelerde tarım faaliyetlerinin uygulanabileceği uygun hava koşulları bekleniyor.

Hava Durumu ve Tarımsal Faaliyetler:

Bölge genelinde periyot boyunca parçalı ve az bulutlu hava beklenmektedir. Hava sıcaklıkları mevsim normalleri civarında seyredecektir.Rüzgârın kuzey ve doğu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin edilmektedir.

Tarım Faaliyetleri İçin Öneriler:

Hububatta tohum yatağı hazırlamak için tarlaya tırmık çekilir veya diskaro ile sürüm yapılır. Ekim işleri ayın ikinci yarısında başlar ve gübreleme yapılır.

Mısır hasadı tamamlanır ve çeltikte son sulama yapılırken, fasulye hasatı, harman ve pazarlama işleri gerçekleştirilir.

Patates sökümü ve pazarlaması yapılırken, ayçiçeği hasatı, kurutma ve pazarlaması yapılır. Kanola ekimi de bu dönemde başlar.

Meyve hasadı ve pazarlaması meyvecilikte başlamıştır ve fidanlıklarda tohum tavalarının hazırlığı tamamlanırken, meyve fidanlarında göz aşısı yapımına devam edilir.

Bağcılıkta hasat ve pazarlama işlemleri sürmektedir.

Sebzecilikte mevsimlik sebzelerin hasadına devam edilir ve kışlık sebzeler için gerekli bakım işlemleri yapılır. (Hüseyin TARİKCİ)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM